Вагинизмът е състояние, което може да попречи на нормалния полов акт и приятно преживяване. Изразява се в невъзможността за проникване във влагалището.

 

Най-общо вагинизмът представлява силно напрежение, спазъм на мускулатурата на влагалището и тазовото дъно, което затруднява коитуса или го прави невъзможен.

 

 

При по-леките форми на вагинизъм се появява усещане за неприятна болка по време на половото сношение или затруднено въвеждане на мъжкия полов член във входа на влагалището. В тези случаи употребата на гелове и лубриканти може да е от голяма полза.

 

В случаите обаче, когато движението във влагалището е затруднено или половият акт въобще не може да се осъществи, вагинизмът е сериозен.

 

От вагинизъм страдат 3-4% процента от младите жени. При него стягането на мускулите на влагалището не може да се контролира съзнателно. Състоянието може да бъде сравнено с неволното затваряне на окото, когато близко към него се приближава даден обект.

 

Наличието на вагинизъм не означава, че жената е фригидна, обясняват специалисти. Той е често срещан при момичета в самото начало на сексуалния им опит и се дължи или на страха от половия контакт или от негативен първи опит.

 

Стресът, негативните емоции, депресията също могат да са причина за него. Важно е партньорът да е наясно с тревогите на половинката и да не настоява за детайли в секса, които могат да и причинят болезнено усещане.

 

Възможно е вагинизъм да настъпи и след травми в тазобедрената област, които могат да обяснят появата на механична болка и да генерират психически причини за вагинизъм.

 

При съмнения на жената за вагинизъм е препоръчителна консултация със сексолог. По този начин ще се открие първоизточника на проблема и ще се вземе най-доброто решение за справяне с него.

 

Вагинизъм е възможно да се появи и при акушеро-гинекологичен преглед.

 

Още здравни новини четете в Puls.bg

Автор: Ралица Солакова