Мъжът и жената често изпадат в ситуации, когато се налага някой от двамата да отстъпи.  Например, къде да отидат вечерта. Жената иска да се видят с приятели, а мъжът - да изгледат някой филм вкъщи.

Или пък - да решат кое е най-подходящото място за предстоящата почивка - на море, на планина, при роднини или на хотел...

Именно такива дребни спорове, когато се налага  да се направи избор, могат да бъдат показателни дали  връзката има бъдеще и какво би било то.

Специалистите  разграничават 5 стила на взаимоотношения между  партньорите:

- Стилът на избягването - тогава единият от двамата не желае да се вслушва  в желанията на другия и упорито отстоява своето.

- Стилът на компромиса - всеки един от  партньорите  частично жертва своите интереси.

- Стилът на приспособяването - единият от партньорите се съгласява с другия, при условие, че следващият път ще бъде обратното.

- Стилът на съперничеството -  когато  единият от партньорите постига своето на всяка цена, дори с риск да съсипе отношенията.

- Стилът на сътрудничеството - и двамата партньори търсят  варианти, които да устройват и двамата.

Много хора смятат, че разумният вариант в споровете между партньорите е компромисът.
Психолозите по брачни консултации обаче, не смятат така. Компромисът може да запази връзката, но във всички случай отдалечава партньорите един от друг, защото все някой от  тях, ако не и двамата, ще   останат обидени.

Същото се случва  и когато се пренебрегват желанията на партньора или  пък  единият партньор  се мъчи се приспособи към  другия. За най-неперспективно в отношенията  обаче, специалистите определят съперничеството.

Най-сполучливият вариант според тях е  готовността  за сътрудничество, което по думите на психолозите е в основата на стабилната връзка.

Все пак , последните  изследвания показват, че  повечето хора са доста по-склонни към сътрудничество. 
Автор: Албена Иванова