То си е достатъчно трудно да поддържаш една връзка, когато сте близо един до друг, но когато говорим за километри (в моя случай ... стотици), тогава историята си изглежда Mission Impossible (и изобщо не става дума за Том Круз)... Въпреки всичко, успешните връзки от разстояние могат и съществуват. Ето няколко съвета как да се справим с това предизвикателство.
-
Задавайте важните въпроси още в началото, за да сте сигурни, че и двамата сте наясно с параметрите на връзката. Може да са трудни и странни въпроси, но ще ви спестят голямо разочарование, ако случайно се разминавате във вижданията си. Най-важният въпрос: Готови ли сте да смените местоживеенето си, ако нещата се задълбочат? Не го подминавайте току-така.
-
Опитайте се да общувате по някакъв начин всеки ден – повече от един път ако е възможно. Тъй като не може да се виждате, изключително важно е да установите и поддържате емоционалната връзка помежду си. Не е задължително да водите дълбоки и дълги разговори (макар че това не значи, че трябва да бягате панически от тях). Просто си разказвайте за малките си, ежедневни успехи и неуспехи. Искайте съвет. Няма да ви уча как да общувате. Всички знаем за ICQ, Messenger и прочие чатове и чатчета. Пишете си любовни писма, изпращайте си малки подаръчета, цветя без причина. Ще откриете, че в този случай разстоянието е предимство, защото двойките, които всеки ден са заедно приемат общуването като даденост. И не му се наслаждават.
-
Възползвайте се от предимствата на разстоянието: повече време за приятелите и семейството, няма ги излишните спорове за начина по който изстисквате тубичката за паста (и прочие простоийки ), удоволствието да видиш половинката след дълго време... и най-важното – разполагате с колкото време искате, преди да отговорите на някой неудобен въпрос (разбирай, мейл). Да не забравяме, че разстоянието ще ви помогне да развиете своята индивидуалност – нещо, което може да се изгуби, ако прекарвате цялото си свободно време заедно.
-
Избягвайте изкушението да контролирате. Хората са програмирани със свободна воля и никой не може и не трябва да контролира другия. Докато и двамата сте заинтересовани тази връзка да върви, вие ще се грижите за нея и разстоянието няма да е проблем. Но ако единия реши, че другия вече не е подходящия партньор, връзката приключва, без значение дали живеете на 300 км, през две улици или делите едно легло. Ще трябва да си вярвате напълно, ако искате тази връзка да проработи.
-
Говорете за общото си бъдеще. Ако приемете, че в крайна сметка искате да живеете заедно, разговорите за това как ще го постигнете, ще ви докажат, че тази връзка върви нанякъде и усилията ви не са напразни.
-
Винаги усещайте, кога е моментът да кажете „сбогом”. Това е трудно във всяка връзка, а от разстояние – още повече. Когато общуването стане едностранно или отсъства твърде дълго без обективна причина, когато споровете (о да, да не би да помислихте, че няма да ги има) станат твърде чести, когато цялата история изглежда че не си заслужава, значи е момент за преоценка на връзката. Или поемате отделни пътища, или се сближавате, за да посрещнете още от предизвикателствата на общото си щастие