На 31 май се  отбелязва Световният  ден за борба с тютюнопушенето - този ден е определен за ден без тютюнев дим.

През 1987 г. страните членки на Световната здравна организация създават Световния ден за борба с тютюнопушенето, за да привлекат вниманието на обществеността върху тютюневата епидемия, смъртта и болестите, които тя причинява. Повечето хора започват да пушат преди 18-годишната си възраст, а ¼ от тях преди да станат на 10 г. Колкото по-малки са децата, които за първи път опитват да пушат, толкова по-вероятно е да започнат редовна употреба на по-късен етап.

Никотинът е субстанция, водеща до високо равнище на зависимост и нейното опитване от дете или юноша може до доведе до доживотна зависимост от тютюна.Здравето на голям  процент млади хора по света е сериозно застрашено от тютюневата индустрия, която харчи десетки милиони долари, за да пласира ефективно своите продукти. Затова един от основните начини страните да защитят младите си хора е да забранят всички форми на директна или индиректна тютюнева реклама, промоцията и спонсорството на тютюневите продукти.

В Европа тютюнът е пренесен от испанците. Тогавашните лекари го обявили за поредното чудодейно лекарство за всички възможни болести. Френският посланик в Португалия Жан Нико, впечатлен от тези слухове, изпратил малко от него на своята кралица Екатерина Медичи, която страдала от мигрена. Затова  името на Нико е увековечено в названието никотин. В началото на 16 век тютюнът се появил и по нашите земи, бил много скъп и само знатните можели да си позволят да пушат.

През 17 в. се появили първите негативни реакции срещу употребата на тютюн. Църквата още от самото начало се отнасяла враждебно към езическия обичай. В 1642 г. папа Урбан VІІІ обявил пушенето за тежък грях.

Пушенето на тютюна във вид на цигари станало популярно около 1840 г. и скоро получило широко разпространение особено сред младите хора. Първите обосновани възражения срещу тютюна датират от средата на 60-те години на 20 век, когато окончателно се потвърдили подозренията, че пушенето води до развитието на редица опасни болести, в т.ч. и рак.

Днес тютюневата епидемия обхваща с пипалата си в смъртоносна хватка от 1/3 до 1/2 от пушачите, съкращавайки живота им средно с 15 години. Статистическите данни показват и една много тревожна статистика  - около 20 % от пушачите в световен мащаб са жени.
Особено тревожно е нарастването на разпространението на потреблението на тютюневи продукти от момичетата. Според данни на Световната здравна организация рекламата на тютюневи продукти все повече се ориентира към тях.

Автор: Тони