При тренировка повечето от нас се тревожим единствено за калориите, които изгаряме. Вероятно дори не ни минава през ум, че също така изгаряме и природните ресурси. Като се започне от бензина, който изгаряме, за да отидем до залата и се стигне до цялата енергия необходима за захранване на пътеките за ходене, на екраните по стените, за пране на малките бели кърпи и за поддържане на денонощно светещите крушки – неоправдано висока цена, която природата плаща, за да поддържаме своята форма. Ето и петте най-големи виновници, заедно с предложения за това как да намалите вредния ефект от вашата дейност.


1. Бутилки за еднократна употреба
Един от най-простите и полезни начини да направите своята тренировка по-безвредна за околната среда е да се откажете от бутилките за еднократна употреба. Според информация на treehugger.com за направата на тези пластмасови бутилки са необходими 1.5 милиона барела петрол, което е достатъчно количество гориво за задвижването на 100 000 коли в продължение на цяла година. Според Института за рециклиране на бутилки, почти 80 процента от всички 34.6 милиарда пластмасови бутилки вода, които американците купуват всяка година, отиват на сметището или в пещите за изгаряне на отпадъци. Да не говорим за милионите литри вода, които са необходими при производството на самите бутилки, и че за всеки 3.8 литра вода в бутилката се губят близо 8 литра чрез филтрацията.

Въпреки че металните бутилки за вода са широко разпространени и не съдържат химикали, най-добрия избор би бил да използвате пластмасови бутилки, които не съдържат бисфенол А. „Пластмасата е доста по-добра за околната среда, отколкото стоманата (дори и рециклирана) от гледна точка на огромната енергия и токсичност, свързани с нейното извличане и производство“, казва Дъг Мазефа, директор изследвания в Грийнопиа, компания която извършва сериозни проучвания, за да класифицира различните продукти и компании според техните стандарти за екологичност.


2. Пътеки за бягане и елиптични тренажори
За тичане в продължение на 30 минути по пътеката за бягане са необходими 75 киловат часа, „което се равнява на енергията, необходима за коледното ви дърво да свети в продължение на шест часа“, пише журналистката Катрин Портър на нейния блог, „Природосъобразен Живот.“

Скачайте на въже или излезте да потичате на открито. Това е природната пътека за бягане.
 

3. Шофиране до фитнес залата
С всеки литър бензин, който вашата кола изгаря, се отделят 2.5 кг въглероден двуокис, който допринася за глобалното затопляне. Според Адам Щайн от ТераПас, компания продаваща финансови инструменти, целящи намаляване емисиите на парникови газове, средно всяка една кола изхвърля около шест тона въглероден двуокис всяка година. Ако живеете на по-малко от три километра от фитнес залата, може да ползвате велосипед или пък да ходите пеша до там. Не само че ще икономисате бензин и ще намалите своя „принос“ на въглероден двуокис, но и ще увеличите ефекта от самата тренировка. Ако жена, която тежи 70 килограма, ходи пеша по три километра до залата и обратно, ще изгаря около 250 калории на ден, което се равнява на осем килограма годишно.
 

4. Вашият спортен екип
Според Асоциацията на потребителите на органични продукти в САЩ се използват 150 грама селскостопански химикали за производството на една памучна риза. Следователно ако на една риза пише „100% памук“, то реално памука е 73 процента, а останалите 27 процента са химикали. Естествено купуването на органичен памук е по-добре за околната среда и за вашето здраве, но според Тихоокеанския институт, изследователска организация, базирана в Калифорния, за производството на една памучна риза са необходими 2740 литра вода. За да намалите вредния ефект върху природата от производството на вашите дрехи, можете да купувате тениски за тренировките си от местния магазин за един лев или пък да купувате необходимата ви екипировка от компании, които са ориентирани към опазване на околната среда посредством затворен кръг на рециклиране на старите си продукти. Програмата на компанията Найк „Използвай Обувката Отново“ се състои в събирането на стари маратонки за рециклиране и превръщането им в Найк-стърготини, материал използван при производството на атлетически писти и някои други продукти на „Найк“. Компанията Патагония провежда друга кампания, при която клиентът може да върне старите си дрехи, които да бъдат рециклирани и превърнати в нов плат. „Когато произвеждате нещо от суров материал, а не от рециклиран, освен самия материал използвате и далеч повече енергия“, казва Ким Карлсън, основател на компанията „Ъртсмарт Кънсюмър“. „Необходима ви е далеч повече енергия да произведете дадено нещо, отколкото да го преобразите.“

 
5. Вашият фитнес център
Като се започне от работещите денонощно фитнес центрове и техните крушки, машини и телевизори, включени непрекъснато и се стигне до всичката вода и електричество, използвани за миенето и сушенето на онези малки бели кърпи има много начини, по които фитнес центровете консумират енергия, но в същото време и много възможности за вас да направите някои промени в полза на околната среда. Опитайте се, поне това зависи от вас, да се ограничите до използването на една кърпа на тренировка. По-амбициозните ви опити включват разговори с управителя на салона. „Запознайте ги с проблема и кажете "Хей, имате ли нещо против да направите някои промени?"”, казва Софи Юлиано, основателка на Горджъсли Грийн, „В тази икономическа обстановка това е трудно, защото в повечето случаи просто ще ви помислят за луди, но поне им предложете нещата, които могат да им спестят пари, като например монтирането на икономични душове.” Също така можете да предложите и филтър за хлор на душовете, употребата на шампоани за коса и тяло, които не съдържат токсични съставки, както и използване услугите на почистваща компания, която работи с безопасни за природата материали.

Природосъобразната тренировка не означава задължително да тичате в парка, да засаждате цветя по пътя, а екипът ви за тренировка да е направен от коноп. Важното е да намерите успешни начини за намаляване вредното влияние върху околната среда в резултат на вашата дейност като направите промени в ежедневието си, било то като шофирате по-малко, използвате една кърпа по-малко на тренировка и като купувате продукти от компании, насочени към опазване на околната среда.
Автор: Александър Ненов